With the Skene UNPLUGGED är en fortsättning på föreställningen With the Skene, som visades på Skogen 2022. Verket bestod av många komponenter, bland annat en performativ föreläsning, ljudguide, projektioner och skulpturer. Tematiskt flätades tre trådar samman: scenografiska objekt, haptisk visualitet samt idén om the Skene.
Violet Biscuits utforskar den transformativa potentialen av the Skene, så som den presenterats av scenografi-teoretikern Rachel Hann. Begreppet the Skene kommer från Grekiskans skēnē, “scen-byggnad”. I den antika grekiska teatern var en skene ursprungligen en enkel byggnad, tält eller hydda på scenen där skådespelarna kunde gå in för att byta mask och kostym under dramats gång.
I With the Skene UNPLUGGED zoomar konstnärerna åter in på arbetets konceptuella byggstenar. Från en kompakt sammansättning av många element, lyfts detaljer upp och undersöks utifrån sin individuella funktion och sin plats i helheten. Unplugged används som en metafor för hur fokus kan skifta när en elgitarr byts mot en akustisk gitarr och betyder i det här sammanhanget att balansera det visuellt förföriska med att bearbeta text och material i mötet med publik.
The Skene är en plats att gömma sig på
En plats för att ta skydd
För att förvandlas
För att vara ensam
Och vara tillsammans
Violet Biscuit är ett konstnärskollektiv bestående av Cilla Berg, Linnea Jardemark och Lucy Wilson.