evenemang

Jannine Rivel - LIP: Laughter In Process

En dansföreställning av Jannine Rivel med nyskriven musik om, och med, skrattet i centrum.

I koreograferade skrattdanser riktar vi fokus till hur skrattet känns och rör sig genom kroppen, mellan kroppar och vidare. Vi möter skrattets kroppslighet och de rörelser som skrattandet skapar. Skrattet har en viktig social funktion och kan reglera vår känsla av gemenskap, tillhörighet och utanförskap. Vi skrattar åt eller med, ibland för, eller låter skrattet galoppera fritt.

I LIP möter vi dansarna Amanda Billberg, pavleheidler och Stine Marcinkowski Pettersson som rör sig med skrattets fysikalitet och socialitet. Vi hör skrattets röst och läten i klanger av Xenia Kriisin och Hannah Tolf, dramaturgi av Marcia Lança tillsammans med Åsa Holtz skira ljussättningar.

“Skratt har en egen kroppslighet som färdas genom oss och ÄR en del av oss, samtidigt som skratt är universellt och väldigt individuellt.” Jannine Rivel

info

SPELPERIOD
13 Dec
-
14 Dec
LÄNGD
40 min
ARRANGÖR
Atalante

Atalante

http://atalante.org/
Atalante är en konstnärsdriven scen och en mötesplats där det nyskapande och experimentella uppmuntras. I fokus står den samtida scenkonsten med nutida koreografin och experimentella musiken som nav. Scenen startades 1987 av dansgruppen Rubicon och hette då Unga Atalante. I dag är Atalante ett starkt kraftcentra i Sveriges dans och konstliv.